Goofoo

Miłośnicy druku 3D wiedzą, że prym w branży wiodą firmy z Chin. Liczba producentów urządzeń do FDM czy SLA, którzy funkcjonują w Państwie Środka, jest imponująca, a dostarczane przez nich modele drukarek 3D doskonale radzą sobie na rynku i szybko stają się rozpoznawalne. I choć prezentowana w tym artykule marka Goofoo popularnością ustępuje takim tuzom, jak Creality czy spopularyzowany przez zbiórki na portalach crowfundingowych Flashforge, to na urządzenia tego producenta z pewnością warto zwrócić uwagę. W Polsce dostępne są zwłaszcza dwa modele drukarek 3D: Goofoo Tiny+ oraz Goofoo Mini+ – obie przystosowane do druku w technologii FDM.

 

Marka Goofoo – producent z dużym potencjałem

Goofoo powstała w roku 2014, a więc mniej więcej w tym samym czasie, co jej główni rynkowi konkurenci – i tak jak oni, prowadzi działalność w Chinach. Firma deklaruje, że jej celem popularyzacja druku 3D, tak aby można było go wykorzystywać nie tylko w zastosowaniach inżynieryjnych i przemysłowych, ale także w edukacji czy w domu. Wprowadzanie technologii druku 3D „pod strzechy” – w tym nawet pod postacią zabawek dla dzieci (dodajmy, że owe zabawki korzystają jednak z „prawdziwych” filamentów i umożliwiają druk trójwymiarowych modeli o naprawdę bardzo dobrej jakości). Jednak Goofoo, mimo braku szczególnie widocznej w Europie kampanii reklamowej, zaskakuje rozwiązaniami technologicznymi, których nie powstydziliby się liderzy z jego branży. W ofercie chińskiego producenta można znaleźć bowiem nie tylko drukarki 3D pracujące w technologii FDM, ale także w mało popularnej i niezwykle precyzyjnej SLA z maską (czyli bardzo szybkiej odmianie stereolitografii UV-LCD, która skraca czas wykonania jednego modelu nawet do… kilku minut, przy jednoczesnym zachowaniu ogromnej precyzji!). Producent chwali się także opracowaniem modułu głowicy, która może podgrzać dyszę do temperatury rzędu 400oC.

 

Goofoo Tiny+ – gotowa drukarka 3D w dobrej cenie

Goofoo Tiny+ to jeden z popularniejszych modeli drukarek 3D chińskiego producenta. O jej popularności przesądza atrakcyjna cena, ale także fakt, że użytkownik otrzymuje gotowe (fabrycznie zmontowane) urządzenie w bardzo solidnej, metalowej obudowie. Nie ma tu widocznej, cienkiej ramy z profili, która byłaby podatna na wstrząsy i drgania – zamiast tego cała konstrukcja drukarki 3D zamknięta jest w obudowanym z dwóch stron prostopadłościanie, z którego na zewnętrznej ściance wystaje jedynie uchwyt do filamentu. Nie jest to przypadek, ponieważ ograniczenie liczby widocznych i dostępnych dla użytkownika elementów w połączeniu ze specjalną osłoną termiczną ekstrudera sprawia, że drukarka 3D Goofoo może być bezpiecznie użytkowana nawet przez dzieci. Za sterowanie odpowiada czytelne menu, złożone z ikon, prezentowane na wyświetlaczu LCD.

Parametry drukarki 3D Goofoo Tiny+ utrzymują się w rynkowych standardach: grubość pojedynczej warstwy zamyka się w przedziale 0,1 do 0,3 mm przy dokładności rzędu 0,1 mm. Obok dyszy o standardowej średnicy 0,4 mm, użytkownik może wykorzystać także dwie mniejsze, alternatywne dysze: 0,2 i 0,3 mm. Urządzenie współpracuje ze standardowymi filamentami o średnicy 1,75 mm, ale – uwaga – wyłącznie z tworzywem PLA. Ma to swoje uzasadnienie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że z drukarki 3D mają korzystać również dzieci. Mimo tego ograniczenia, Goofoo Tiny+ zapewnia bardzo dobrą jakość wydruku precyzyjnych i skomplikowanych modeli (za co odpowiada również stabilna konstrukcja i solidne prowadnice liniowe). Maksymalny wymiar tworzonego detalu wynosi 120 x 120 x 180 mm.

 

Goofoo Mini+ – drukarka 3D dla wymagających odbiorców

Model Goofoo Mini+ z całą pewnością przeznaczony jest już wyłącznie dla użytkowników dorosłych – pozwala on bowiem na druk z wykorzystaniem zarówno filamentu PLA, jak i ABS, który w przeciwieństwie do pierwszego z wymienionych, generuje podczas druku toksyczne opary. Drukarka 3D Goofoo Mini+ idzie jednak znacznie dalej: z jej pomocą można drukować także modele z TPU oraz nylonu. Szerszy zakres dostępnych filamentów wynika z wysokiej temperatury dyszy (260oC). Model Mini+ pozwala na uzyskanie minimalnej grubości warstwy rzędu zaledwie 0,05mm (grubość maksymalna dochodzi do 0,3 mm), natomiast dokładność to standardowe 0,1 mm. Zamykana obudowa (ograniczająca generowanie oparów przy druku np. z ABS) dostarczana jest w formie fabrycznie złożonej. Za sterowanie głowicą drukarki 3D odpowiada markowa prowadnica HIWIN, a cała obudowa urządzenia Goofoo wraz z ekstruderem wykonana została z metalu. Wymiary pola roboczego w modelu Mini+ wynoszą 200 x 200 x 150 mm. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się magnetyczna nakładka umieszczana na stole drukarki 3D – ułatwia ona zdejmowanie gotowego modelu po jego wykonaniu.

 

Podsumowanie

 

Marka Goofoo to najlepszy dowód na to, że podczas wyboru drukarki 3D należy wziąć pod uwagę nawet mniej popularne urządzenia. Modele chińskiego producenta oferują bowiem nie tylko druk szerokim zakresem filamentów, ale także bardzo zaawansowany druk światłoutwardzalnymi żywicami. Markowe komponenty i solidna konstrukcja to jedne z największych zalet drukarek 3D Goofoo. Bardziej zaawansowane konstrukcje oferują także ponadprzeciętną precyzję wydruku – bowiem im cieńsze warstwy, tym gładsza powierzchnia drukowanego modelu.