Velleman

Belgijska firma Velleman jest doskonale rozpoznawalna na polskim rynku od niemal dwudziestu lat. Znana głównie z bogatej oferty zestawów do samodzielnego montażu dla początkujących elektroników oraz z dystrybucji narzędzi i urządzeń do użytku amatorskiego, ma także swój udział w coraz dynamiczniej rozwijającym się rynku drukarek 3D. Obecnie w ofercie marki znajdują się trzy modele takich urządzeń, wszystkie korzystające z technologii FFF (zwanej też FFD). Jakie są zatem różnice pomiędzy poszczególnymi drukarkami 3D Velleman i która będzie najlepsza do Twoich zastosowań? W tym artykule odpowiemy na te pytania i przedstawimy Ci szczegóły techniczne wszystkich trzech urządzeń.

Drukarka 3D Velleman Vertex K8400

Model Vertex K8400 odróżnia się od zdecydowanej większości drukarek dostępnych na rynku dość unikalną budową mechaniczną – zamiast metalowej ramy, bazę konstrukcyjną zapewniają tworzywowe, przezroczyste płyty, utrzymujące wszystkie elementy drukarki. Płyty są połączone przez skręcenie za pomocą kątowników, natomiast wszystkie elementy mechaniczne – prowadnice głowicy drukującej i stołu roboczego – są odpowiednio umocowane i solidnie łożyskowane. Platforma robocza flagowej drukarki 3D Velleman w postaci szklanej płyty ze specjalną nakładką Buildtak jest poziomowana ręcznie za pomocą trzech śrub z radełkowanymi pokrętłami, a za jej ruch (w osi Z) odpowiada napędzana silnikiem krokowym śruba trapezowa z nakrętką, wykonaną ze specjalnego „łożyskowego” tworzywa sztucznego (Iglidur). Z tegoż samego materiału wykonane są także łożyska ślizgowe, używane do stabilizacji położenia ruchomej karetki, zawierającej jedną lub dwie głowice drukujące z dedykowanymi hotendami. Ekstruder typu Bowden jest zamocowany w środkowej części tylnej płyty drukarki – w przypadku konfiguracji dwugłowicowej, drugi ekstruder jest montowany po przeciwnej stronie obudowy. Na bocznych ściankach drukarki znajdują się łożyskowane wsporniki dla szpul z filamentami, zaś na przednim panelu znajduje się wyświetlacz LCD i – tuż obok niego – slot kart SD oraz pokrętło enkodera. Wymiary przestrzeni roboczej wynoszą 200 x 190 x 180 mm, zaś rozmiary maszyny – odpowiednio 380 x 360 x 395 mm. Drukarka Vertex K8400 pracuje z filamentami o standardowej średnicy 1,75 mm z prędkością do 120 mm/s. Grubość warstwy może wynosić od 0,05 mm do 0,2 mm, a temperatura dyszy – do 270 oC. Maszyna jest sprzedawana najczęściej w formie zestawu do samodzielnego montażu.

Drukarka 3D Vertex Nano K8600

Jeżeli nie potrzebujesz drukować dużych detali, ale zależy Ci na kompaktowych wymiarach maszyny i dużej dokładności produkowanych elementów, wybierz miniaturową drukarkę 3D Vertex Nano K8600. Pomimo podobnego oznaczenia numerowego, urządzenie nie ma wiele wspólnego z większym modelem Vertex K8400. „Maluch” ma znacznie mniejsze wymiary, zupełnie inną konstrukcję mechaniczną i inne parametry techniczne. Kilkukrotnie niższa cena sprawia, że drukarka świetnie nadaje się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z drukiem 3D i chcą nauczyć się praktycznych aspektów technologii FFF przy niskim nakładzie sił i środków. Maleńka drukarka 3D marki Velleman waży zaledwie 2,3 kg i ma wymiary 230 x 150 x 160 mm – może przy tym drukować detale o rozmiarach nie przekraczających 80 x 80 x 75 mm. Grubość uzyskiwanych warstw wynosi tutaj od 0,05 do 0,2 mm, a dokładność obrysów – 0,05 mm. Maksymalna prędkość druku wynosi 40 mm/s, zaś temperatura dyszy może osiągać wartości do 245 oC, co jest wystarczające do drukowania modeli za pomocą filamentów PLA i ABS. Maszyna jest dostępna zarówno w postaci gotowego, działającego urządzenia, jak i zestawu elementów do samodzielnego montażu. Solidna, metalowa konstrukcja omawianej drukarki 3D, przy niewielkich wymiarach sprawia, że możliwe jest uzyskiwanie precyzyjnych detali, np. na potrzeby makiet architektonicznych, figurek czy… elementów miniaturowych robotów mobilnych.

Vertex Delta K8800 – imponujące wymiary i nietypowa konstrukcja

Belgijski producent wprowadził na rynek najnowszy model drukarki 3D, zupełnie odróżniający się od konkurencyjnych rozwiązań w zakresie technologii FFF. Velleman Vertex Delta K8800, bo o nim mowa, jest urządzeniem opartym na konfiguracji tzw. manipulatora równoległego – trzy niezależne napędy liniowe (w tej roli silniki krokowe z długimi wałami gwintowanymi), pracujące w osi pionowej, są zamontowane do podstawy drukarki na planie trójkąta. Do ruchomych wózków, stabilizowanych dodatkowymi prowadnicami ślizgowymi, zamontowano po dwa sztywne ramiona, wspólnie utrzymujące zespół głowicy drukującej. Odpowiednie sterowanie wszystkimi trzema silnikami drukarki Velleman pozwala na uzyskanie dowolnego położenia głowicy – zarówno w płaszczyźnie poziomej (osie X, Y), jak i w pionie (oś Z). Za „tłumaczenie” pliku *.gcode, zawierającego zapis drukowanego modelu trójwymiarowego, na ruch poszczególnych napędów odpowiada zaszyty w programie drukarki model kinematyki – inaczej mówiąc, matematyczny algorytm przekształca pożądane przemieszczenia w osiach X, Y i Z, na odpowiednie pozycje poszczególnych wózków. Montaż maszyny jest dość prosty z uwagi na hybrydową formę (poszczególne elementy drukarki 3D są już wstępnie zmontowane). Głowica może przemieszczać się z szybkością do 200 mm/s, zaś prędkość druku wynosi 75 mm/s. Drukarka może pracować z filamentami PLA i ABS. Do obsługi drukarki służy wygodny panel użytkownika z graficznym wyświetlaczem LCD i pokrętłem enkodera. Wymiary maszyny wynoszą 770 x 350 x 350 mm, zaś wymiary pola roboczego – 200 x 225 mm (przy czym pierwszy z podanych wymiarów to średnica okrągłego stołu roboczego, zaś drugi – wysokość). Masa maszyny wynosi 10 kg. Drukarka 3D Velleman Vertex K8800 doskonale nadaje się do celów edukacyjnych, gdyż nietypowa konstrukcja doskonale inspiruje do zgłębiania tajników mechatroniki i stanowi świetny przykład na nietypowe wykorzystanie wzorców, znanych z profesjonalnych robotów przemysłowych.

Podsumowanie

Belgijska marka Velleman wprowadziła do swojej oferty trzy modele drukarek 3D w technologii FFF, diametralnie różniące się między sobą zarówno parametrami technicznymi, jak i rodzajem konstrukcji mechanicznej. Choć maszyny tego producenta są stosunkowo mało popularne na polskim rynku, warto poświęcić im więcej uwagi – dla wielu użytkowników domowych drukarki sprawdzą się świetnie podczas wytwarzania elementów ozdobnych, fragmentów makiet czy też niewielkich elementów konstrukcyjnych. Na szczególną uwagę zasługują dwa modele z oferty europejskiego producenta – miniaturowa drukarka „biurkowa” Vertex Nano K8600 oraz imponująca drukarka z mechanizmem równoległym – Vertex Delta K8800.