Jak działają profesjonalne drukarki 3D dwugłowicowe?

Profesjonalne dwugłowicowe drukarki 3D zwiększają możliwości pracy i pozwalają na tworzenie ciekawszych modeli. Sprawdź, na czym polega ich działanie!

Drukarki 3D dwugłowicowe – jak działają?

Drukarki 3D dwugłowicowe, jak wskazuje nazwa, są wyposażone w dwie głowice drukujące. W każdej z nich znajduje się ekstruder, który korzysta z osobnego zasobnika filamentu. W praktyce oznacza to, że dwugłowicowa drukarka 3D jest w stanie drukować jednocześnie z dwóch kolorów lub materiałów (na przykład dwóch odcieni PLA lub ABS i filamentu podporowego PVA). Ten rodzaj drukarek wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia wielobarwnych detali oraz drukowania precyzyjnych modeli, w których wygodniejszą opcją jest zastosowanie rozpuszczalnego w wodzie lub innej substancji materiału podporowego. Natomiast pod kątem ogólnego sposobu działania drukarka dwugłowicowa nie różni się od standardowej drukarki 3D wykonanej w technologii FDM – również korzysta ona z filamentu, który podgrzewany jest do wysokiej temperatury, dzięki czemu możliwe jest jego kształtowanie w dowolny sposób. Następnie gorący filament jest nakładany warstwami w obszarze roboczym, stopniowo tworząc trójwymiarowy model.

Podwójna głowica a podwójny ekstruder

Choć głowica i ekstruder to dwa różne elementy konstrukcyjne, określenia “drukarka 3D dwugłowicowa” i “drukarka 3D z podwójnym ekstruderem” stosowane są zazwyczaj wymiennie. Natomiast ze strony technicznej możliwe jest zastosowanie takich elementów jak głowice miksujące, które umożliwiają mieszanie trzech lub więcej filamentów i współpracę z kilkoma ekstruderami – wówczas drukarka może posiadać podwójny ekstruder, ale jedną głowicę. Jest to jednak rzadziej stosowane rozwiązanie.

Czym wyróżniają się profesjonalne drukarki dwugłowicowe?

Profesjonalne drukarki 3D z dwiema głowicami wyróżniają się przede wszystkim jakością tworzonych wydruków, wydajnością oraz możliwością intensywnej pracy przez długi czas. Często oferują również więcej przydatnych funkcji, takich jak ruchome głowice (o zmiennym położeniu względem siebie), precyzyjna regulacja parametrów druku (prędkość pracy, temperatura dyszy etc.) czy możliwość drukowania z większej ilości rodzajów filamentu. Ponadto najczęściej modele profesjonalne są wyposażone w podgrzewany stół roboczy i/lub podgrzewaną, zamkniętą komorę roboczą – takie rozwiązanie pozwala otrzymywać jeszcze bardziej precyzyjne wydruki.

Zastosowanie profesjonalne dwugłowicowych drukarek 3D

Dwugłowicowe drukarki 3D profesjonalne wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia bardzo precyzyjnych wydruków, gdzie przydatne jest zastosowanie podpór rozpuszczalnych w wodzie (lub innych substancjach). Po zakończeniu procesu drukowania takie struktury mogą zostać usunięte nawet z wnętrza trójwymiarowych elementów, gdzie dostęp przy pomocy zwykłych narzędzi jest utrudniony lub niemożliwy. W ten sposób można uzyskać detale o bardzo dużym poziomie dokładności, w tym cienkie, ażurowe formy oraz wydruki puste w środku (takie rozwiązanie szczególnie przydaje się w druku artystycznym). Innym zastosowaniem drukarek 3D dwugłowicowych jest drukowanie modeli w więcej niż jednym kolorze jednocześnie – każda z głowic może niezależnie nakładać filament w innym odcieniu, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dwubarwnego wydruku.

Popularne modele drukarek z podwójną głowicą

Na rynku dostępne jest obecnie wiele modeli drukarek 3D dwugłowicowych, które sprawdzą się w zastosowaniach profesjonalnych. Wśród najpopularniejszych modeli można wymienić między innymi EVO Twin, CreatBot DE Plus czy polskiej produkcji drukarkę Zortrax M300 Dual. Wszystkie wymienione urządzenia można wykorzystać nie tylko w warunkach domowych, ale także w wymagających zastosowaniach biurowych, warsztatowych czy nawet przemysłowych. Każdy z modeli doskonale sprawdzi się zarówno podczas prototypowania lub tworzenia makiet, jak i do drukowania elementów użytkowych.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również