Creality

Nawet początkujący adept druku 3D, zapytany o najpopularniejszych producentów urządzeń do wytwarzania przyrostowego wymieni markę Creality. Ten chiński producent niezwykle lubianych urządzeń do samodzielnego montażu, w ciągu zaledwie 6 lat obecności na rynku zyskał rzeszę miłośników w wielu krajach na całym świecie. Drukarki 3D Creality przeznaczone są przede wszystkim do zastosowań półprofesjonalnych oraz amatorskich, ale – ze względu na wysoką precyzję druku i atrakcyjne innowacje konstrukcyjne – nie tylko spełniają, ale wręcz przekraczają oczekiwania odbiorców z tego segmentu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wśród drukarek 3D Creality znajdują się zarówno urządzenia typu FDM (czyli tworzące model z kolejnych warstw topionego w dyszy filamentu), jak i urządzenia pracujące w technologii SLA (w tym przypadku druk polega na utwardzaniu żywicy promieniami UV).

Skąd wzięły się drukarki 3D Creality?

Marka Creality powstała w 2014 r. w Shenzen, czyli zagłębiu nowych technologii w Chinach. Jej założyciele rozpoczęli budowę firmy całkowicie od podstaw – w jednym, niewielkim pomieszczeniu – ale już rok później zatrudniali 20 pracowników i byli gotowi wyprodukować oraz sprzedać 1,5 tys. drukarek 3D. Dla porównania, w 2019 r. produkcja urządzeń do druku przestrzennego osiągnęła poziom aż 500 tys. urządzeń w skali roku, z czego 4/5 trafia na rynki zagraniczne. Creality dysponuje obecnie 16 nowoczesnymi liniami produkcyjnymi i liniami do testowania produktów, a nad nowymi projektami pracuje należące do marki centrum badawczo-rozwojowe oraz laboratoria. Drukarki 3D Creality uzyskały szereg międzynarodowych certyfikatów, w tym CE i FCC, a produkcja odbywa się zgodnie z dyrektywą RoHS.

Najpopularniejsze modele drukarek 3D Creality do druku FDM

Jedną z bardzo lubianych serii drukarek 3D Creality jest Ender. Modele takie jak Creality Ender-3 oraz jego bardziej zaawansowana wersja z przyrostkiem „Pro” zyskały popularność ze względu na doskonały stosunek jakości do ceny. Drukarki 3D z tej grupy składają się z podstawy oraz pionowej ramy – użytkownik otrzymuje elementy już wstępnie złożone, dlatego zmontowanie całości zajmuje mu dosłownie kilkanaście minut. Co charakterystyczne – kontroler drukarki, z wyświetlaczem LCD i pokrętłem enkodera (służącym do wyboru funkcji) wydzielony został do zewnętrznej obudowy, połączonej wiązką przewodów z mechaniką drukarki. Czytelne menu drukarek Creality Ender sprawia, że są one lubiane nawet przez początkujących adeptów druku 3D oraz właścicieli małych, domowych warsztatów. Ender jest zresztą wręcz idealnym wyborem na pierwszą drukarkę dla nowicjusza.

Pod względem budowy ekonomiczne modele z serii Ender przypominają mocniej zaawansowaną technologicznie linię drukarek 3D Creality CR-10x oraz CR-20x. Tu również konstrukcja składa się z pojedynczej pionowej ramy oraz podstawy, z tym że kontroler w niektórych wersjach wbudowany jest w podstawę. Kiedy taki układ zyskuje na znaczeniu? Np. wtedy, gdy użytkownikowi zależy na stabilniejszej i bardziej „zwartej” budowie urządzenia, która ułatwi jego przestawianie w warsztacie. Podkreślmy również, że wybrane modele drukarek 3D Creality, np. CR-10S Pro, wyposażone zostały w dotykowy wyświetlacz. Projektanci Creality sięgnęli także po zupełnie inną konstrukcję urządzeń w modelach Creality Ender-5 i Ender-5 Pro, a także w potężnej drukarce Ender-5 Plus. Tam pojedyncza rama zastąpiona została kostką. Sześcienna rama zagwarantować ma jeszcze wyższą stabilność i odporność na wstrząsy, co z kolei sprzyja uzyskiwaniu precyzyjniejszych, gładszych wydruków.

Wszystko o druku FDM z urządzeniami Creality – parametry, możliwości, innowacje…

Pola robocze drukarek 3D Creality zamykają się w zakresie od 200 x 200 x 200 mm, do nawet 500 x 500 x 500 mm oraz 800 x 500 x 500 mm. Masa lżejszych modeli zaczyna się już poniżej 9 kg, a najcięższe nie przekraczają 20 kg. Drukarki 3D chińskiego producenta współpracują ze standardowymi filamentami o średnicy 1,75 mm. Zakres materiałów, których można w nich używać, jest szeroki – obejmuje m.in. PLA, TPU, ABS, filamenty gradientowe i z włókna węglowego (choć w konkretnych modelach zdarzają się pewne ograniczenia, dlatego warto sprawdzić przed zakupem, do jakich filamentów przystosowana jest dana drukarka). Standardowa średnica dyszy urządzeń Creality wynosi 0,4 mm, a możliwa jest instalacja alternatywnej dyszy 0,3 mm lub 0,2 mm. Stół roboczy podgrzewany jest (w zależności od modelu) do 90-100oC, a temperatura dyszy wynosi najczęściej 250-260oC. Prędkość druku to zazwyczaj ok. 100 mm/s, choć np. w modelu Creality Ender-5 Plus zaleca się zastosowanie wartości niższej (do 50 mm/s), za to model Creality CR10 v2 drukuje z szybkością nawet do 180 mm/s. Drukarki 3D – bez względu na serię i model – są kompatybilne z najpopularniejszymi rodzajami oprogramowania (jak choćby Cura, Repetier-Host czy Simplify3D), a komunikacja z nimi możliwa jest zarówno on-line, za pośrednictwem portu USB, jak i karty pamięci.

Poszczególne modele drukarek 3D Creality przynoszą szereg udogodnień – wszak już teraz producent z Shenzen może pochwalić się przeszło 20 patentami. Bardzo udanym pomysłem jest między innymi oryginalny kształt profili w ramie drukarek – dzięki wgłębieniom o przekroju „v”, poruszające się ramię napotyka na mniejsze opory ruchu, co przekłada się na dłuższą żywotność konstrukcji. Drukarki 3D Creality dość powszechnie wyposażane są również w rozwiązanie chroniące przed utratą modelu w razie przerwy w zasilaniu. Urządzenia zapamiętują precyzyjnie położenie głowicy drukującej, a następnie ponownie uruchamiają pracę, gdy tylko do drukarki 3D ponownie dostarczane będzie napięcie sieciowe. Bardziej zaawansowane modele urządzeń Creality wspierają użytkownika w takich czynnościach, jak automatyczne pozycjonowanie stołu roboczego, a mniej zaawansowane drukarki wyposażono w wygodne śruby do pozycjonowania ręcznego. Wśród rozwiązań zabezpieczających druk należy wskazać także czujnik, wychwytujący ewentualną przerwę w dostawie filamentu. Wstrzymuje on drukowanie do chwili, w której użytkownik drukarki zamocuje nową szpulę materiału. W niektórych drukarkach 3D projektanci Creality zastosowali czujnik mechaniczny, wykrywający nawet przezroczysty filament. Jedno z urządzeń – Creality CR-X Dual-color – pozwala natomiast na druk modeli w dwóch kolorach filamentu (ta drukarka 3D została fabrycznie wyposażona w dwie głowice oraz podwójny uchwyt dla szpuli filamentu).

Drukarki 3D Creality do druku SLA

W ofercie chińskiego producenta znajdziemy też całkiem pokaźną kolekcję urządzeń do druku 3D wykonywanego w technologii SLA, czyli metodą punktowego utwardzania światłem UV płynnej, fotoczułej żywicy. Wielkość pola roboczego waha się w przypadku tych urządzeń od 120 x 120 x 70 mm do nawet 770 x 380 x 320 mm. Wysoka trwałość koryta (dzięki zastosowaniu aluminium) oraz precyzja druku (związana ze stworzoną przez Creality metodą korekcji plamki) sprawia, że drukarki 3D z tego segmentu dostarczane przez markę z Shenzen mogą być stosowane nawet w branży dentystycznej (jak np. Creality DP-002). Wybrane modele urządzeń dostarczane są wraz z intuicyjnym, dedykowanym oprogramowaniem komputerowym, które znacznie skraca czas przygotowania projektów – 3D Creator Slicer.

Podsumowanie

Drukarki 3D Creality na dobre zajęły należne sobie miejsce na rynku półprofesjonalnych oraz amatorskich urządzeń do druku przestrzennego. W szerokiej gamie produktów znajdziemy zarówno warianty przeznaczone do tworzenia modeli w technologii FDM, jak i SLA. Warianty ekonomiczne będą idealne dla początkujących, natomiast rozbudowane modele (także korzystne cenowo) znajdą zastosowanie nawet w większych biurach projektowych. Dzięki licznym udogodnieniom – w tym automatycznemu wznawianiu wydruku w razie zaniku napięcia sieciowego oraz wykrywaniu momentu, w którym skończył się filament – z drukarkami 3D Creality można zrealizować naprawdę ogromne spektrum projektów, potrzebnych w pracy, w domu lub w szkole.