Drukarka 3D z funkcją frezowania – czy warto dopłacić?

Rynek amatorskich i profesjonalnych drukarek 3D rozwija się błyskawicznie. Każdego roku powstają nowe firmy i projekty na portalach crowdfundingowych.

Systematycznie pojawiają się nowe, jeszcze lepsze i wydajniejsze urządzenia umożliwiające drukowanie w trójwymiarze.

Drukarka CNC 3D, jak sama nazwa wskazuje, łączy funkcję frezowania i drukowania 3D. Do niedawna jeszcze urządzenia te poniekąd ze sobą konkurowały. Jednak obecnie użytkownicy już nie muszą wybierać pomiędzy nimi. Drukowanie w trójwymiarze i frezowanie modeli 3D jest możliwe przy wykorzystaniu jednego urządzenia. To świetna wiadomość dla wszystkich osób, które szukały uniwersalnego sprzętu.

Drukarka CNC 3D – podstawowe informacje

Pomimo wszechstronnego wykorzystania urządzenie pozwalające na drukowanie w trójwymiarze z funkcją frezowania modeli 3D charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami. Z tego powodu może być swobodnie wykorzystywane nawet w niewielkich pomieszczeniach.

  • Większość drukarek 3D wyróżnia się modułową konstrukcją. W praktyce oznacza to, że urządzenie należy samodzielnie złożyć przed pierwszym użyciem. Oczywiście każdy producent dołącza szczegółową instrukcję obsługi. Cały montaż jest prosty, intuicyjny i nie zabiera zbyt dużo czasu. Moduł CNC, czyli element odpowiadający za cięcie, przeważnie montuje się zamiennie z głowicą drukującą lub modułem lasera przeznaczonego do grawerowania.
  • Część urządzeń można złożyć na dwa sposoby, czyli w układzie pionowym oraz poziomym. Taka możliwość pozwala lepiej zaplanować miejsce na stole roboczym.
  • Frezowanie modeli 3D odbywa się za pomocą frezów. Część producentów dołącza np. 4 różne frezy do zestawu. Materiał, w jakim można pracować, jest uzależniony od modelu urządzenia. Taka informacja powinna zawsze znajdować się w jego instrukcji. Drukarka CNC 3D może pracować w takich materiałach jak PVC, różne gatunki drewna, płyty typu MDF, gips, pleksi, akryl, a nawet aluminium. Jednak to nie wszystkie surowce, w praktyce jest ich znacznie więcej.

Frezowanie modeli 3D sprawia, że ich krawędzie są perfekcyjnie gładkie. Dodatkowo widoczność poszczególnych warstw jest znacząco zredukowana lub całkowicie wyeliminowana. Oznacza to, że trójwymiarowe wydruki będą precyzyjniejsze, a co za tym idzie – pożyteczniejsze. Więcej na temat technologii wydruków trójwymiarowych można znaleźć w tym artykule.

Drukarka 3D i frezarka – połączenie idealne? Nie dla każdego

Urządzenia łączące funkcje drukowania trójwymiarowego i frezowania są najczęściej wykorzystywane przez średniozaawansowanych i profesjonalnych użytkowników. W ich przypadku zakup takiego produktu jest jak najbardziej zasadny. Drukarka CNC 3D zapewnia ogromne możliwości i znacząco przyspiesza wykańczanie modeli. Takie urządzenia idealnie nadają się do użytku komercyjnego. Pozwalają na zredukowanie kosztów produkcji i poprawiają szczegółowość wydruków, która bezpośrednio przekłada się na ich jakość.

  • Z kolei początkujący użytkownicy przeważnie nie potrzebują drukarki 3D z funkcją frezowania. Wynika to m.in. z braku konieczności produkcji tak szczegółowych modeli. Jeżeli drukarka będzie wykorzystywana wyłącznie do amatorskiego zastosowania, wówczas dopłata do sprzętu z funkcją frezowania nie jest potrzebna.

Przed wyborem konkretnego egzemplarza warto sprecyzować swoje oczekiwania względem urządzenia. Dodatkowo można stworzyć listę zawierającą obecne i przeszłe zastosowanie drukarki 3D. Takie podejście sprawia, że ryzyko podjęcia nietrafionej decyzji zakupowej jest ograniczone praktycznie do zera. Kolejny krok to sprawdzanie ofert producentów. W tym przypadku zaleca się skorzystanie z usług dystrybutorów, którzy działają m.in. na terenie Polski. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że procedury gwarancyjne są wtedy znacznie ułatwione i zdecydowanie krótsze. Kolejnym, nie mniej ważnym powodem jest możliwość skonsultowania swojego wyboru z doświadczonymi pracownikami. Wystarczy zadzwonić na infolinię lub wysłać zapytanie na adres e-mail.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również