Jaką drukarkę 3D wybrać na początek? Propozycje

Fora internetowe i grupy dyskusyjne są pełne pytań typu „jak wybrać drukarkę 3D?” lub „jaka drukarka 3D na początek?” W tym artykule rzeczowo odpowiemy na te pytania.

Drukarki 3D są wykorzystywane w przemyśle na szeroką skalę. Jednak od kilku lat rynek urządzeń przeznaczonych do domowego użytku stale się poszerza.

Czym powinny wyróżniać się drukarki 3D dla początkujących?

Przemysłowe drukarki 3D, które dysponują dużym polem roboczym, wysoką prędkością i precyzją wydruku są przeważnie bardzo kosztowne w zakupie. Zdecydowanie inaczej wygląda kwestia zakupu amatorskich drukarek 3D. Choć rozstrzał cenowy między poszczególnymi modelami może być bardzo duży, to ceny podstawowych wersji zaczynają się już od kilkuset złotych. Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru pierwszego urządzenia pozwalającego drukować w trójwymiarze?

  • Drukarka 3D dla początkujących osób przede wszystkim powinna wyróżniać się prostą i intuicyjna obsługą. Przed wyborem konkretnego modelu warto również sprawdzić czy cieszy się on dużym zainteresowaniem. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim ze względu na materiały edukacyjne, a także gotowe projekty, które można błyskawiczne zaimplementować do własnego urządzenia.
  • Kolejną kwestią jest możliwość swobodnego używania filamentów zewnętrznych producentów. Trzeba także zwrócić uwagę na rodzaj i liczbę obsługiwanych materiałów termoplastycznych. Im jest ich więcej, tym lepiej.

Niektórzy producenci lub dystrybutorzy dostarczają drukarki 3D w formie do samodzielnego złożenia. Choć nie jest to zbyt skomplikowana czynność i przeważnie użytkownik otrzymuje szczegółową instrukcję, to warto o tym wspomnieć.

Budżetowa drukarka 3D na początek – polecane modele

Osoby dysponujące ograniczonym budżetem często wybierają urządzenia sygnowane logiem Creality. To sprawdzona firma produkująca wysokiej jakości sprzęt wykorzystujący technologię przyrostową.

  • Na szczególną uwagę zasługuje drukarka 3D Creality Ender-3 z wbudowanym zasilaczem. Urządzenie wystarczy podłączyć do domowej sieci elektrycznej, uzupełnić filament, wgrać projekt na kartę pamięci i można zacząć drukować. Opisywane urządzenie wyróżnia się bezawaryjną pracą i niskimi kosztami eksploatacji. Model Ender-3 idealnie nadaje się do drukowanie niewielkich wydruków, takich jak zabawki, figurki, biżuteria, przedmioty użytku codziennego, obudowy do urządzeń i wiele innych. Więcej o marce Creality można przeczytać w tym artykule.
  • Kolejna warta uwagi drukarka 3D dla początkujących to Prusa MINI+. Urządzenie pracuje w oparciu o technologię FFF/FDM. Wyróżnia się wydajną płytą główną i stosunkowo dużym polem roboczym, którego wymiary to 180 mm x 180 mm x 180 mm. Prusa MINI+ wykorzystuje do drukowania popularne filamenty o średnicy 1,75 mm. Urządzenie obsługuje następujące typy materiałów termoplastycznych: ASA, Flex, PLA, PETG i ABS. Dodatkowe informacje o drukarkach Prusa znajdują się pod tym linkiem.
  • Osoby dysponujące nieco większym budżetem powinny szczegółowo zapoznać się ze specyfikacją techniczną drukarki 3D Creality Sermoon D1. Najważniejsze zalety opisywanego urządzenia to: pole robocze o wymiarach 280 mm x 260 mm x 310 mm, aluminiowa konstrukcja, półzamknięta komora, dwuskrzydłowe drzwiczki i podwójna oś Z.

Oczywiście na rynku można znaleźć również inne drukarki 3D w podobnej cenie, jednak wybierając jeden z powyższych modeli użytkownik ma pewność, że otrzyma sprawdzony sprzęt, zgodny ze swoim opisem.

Jak wybrać drukarkę 3D? Lista droższych modeli

Podstawowe modele drukarek 3D oferują dobrej jakości wydruki, jednak początkujący użytkownicy, którzy oczekują lepszych parametrów, powinni zastanowić się nad wyborem jednego z poniższych modeli.

  • Na początek warto wspomnieć o drukarce 3D MakerPi M2030X, która jest wyposażona w dwa ekstrudery. W praktyce oznacza to, że materiał termoplastyczny jest dostarczany z dwóch różnych szpul.
  • Na szczególną uwagę zasługuje także drukarka 3D Prusa i3 MK3S+. Ten model występuje w dwóch wersjach, mianowicie złożonej i do samodzielnego montażu. Oprócz nowej generacji ekstaudera, drukarka jest także wyposażona w szereg czujników oraz praktyczny stół magnetyczny.
  • Listę zamyka drukarka 3D Flashforge Adventurer 4, której cechą charakterystyczną jest zamknięte pole robocze oraz wbudowana kamera. Dzięki niej, użytkownik może na bieżąco śledzić postępy w druku. Pole robocze drukarki wyróżnia się następującymi wymiarami: 220 mm x 200 mm x 250 mm. Producent zamontował w urządzeniu skuteczny filtr HEPA, który zatrzymuje cząsteczki podczas pracy drukarki.

Wybór drukarki 3D dla początkujących wcale nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim warto jasno określić i maksymalnie sprecyzować swoje oczekiwania. Takie podejście redukuje ryzyko podjęcia złej decyzji zakupowej praktycznie do zera. Wszystkie powyższe przykłady drukarek 3D cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników, dlatego śmiało można je polecić początkującym miłośnikom druku przestrzennego. Więcej o kryteriach, którymi powinni kierować się kupujący w trakcie wyboru drukarki 3D można przeczytać w tym artykule.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również