Kalibracja stołu drukarki 3D – dlaczego jest ważna?

Kalibracja stołu drukarki 3D w urządzeniach FDM to bardzo istotny etap, którego pominięcie może skutkować wieloma błędami w druku.

Sprawdź, na czym polega kalibracja stołu drukarki 3D i dlaczego jest tak istotna dla prawidłowego drukowania w trójwymiarze w technologii FDM.

Na czym polega kalibracja stołu drukarki 3D?

Kalibracja (poziomowanie stołu) drukarki 3D FDM polega na takim dostosowaniu ustawienia dyszy drukującej oraz stołu roboczego, aby w każdym położeniu dysza znajdowała w tej samej odległości od powierzchni stołu – bez względu na to, jak aktualnie położona jest głowica drukarki. Można to zrobić, dostosowując pozycję stołu względem dyszy przy pomocy specjalnych śrub w konkretnych położeniach na osiach X i Y, stanowiących punkty kontrolne dla poziomowania stołu drukarki 3D.

Dlaczego poziomowanie stołu drukarki 3D jest tak istotne?

Brak odpowiedniego skalibrowania stołu drukarki 3D lub jego nieprawidłowe wykonanie sprawiają, że odległość dyszy drukującej od powierzchni stołu roboczego jest różna w zależności od położenia głowicy na osiach X i Y. Prowadzi to nierównego położenia pierwszej warstwy, co z kolei może wiązać się z problemami w jej odpowiednim przytwierdzeniu do powierzchni roboczej. W skrajnych przypadkach filament może oderwać się całkowicie, przez co wydruk trzeba będzie wykonać od nowa. Dlatego odpowiednie wypoziomowanie stołu drukarki 3D ma bardzo duże znaczenie dla osiągnięcia pożądanych efektów podczas drukowania przestrzennego w technologiach termoplastycznych.

Metody kalibrowania stołu w drukarkach 3D

Istnieją różne metody kalibrowania stołu w drukarkach 3D. Różnią się one przede wszystkim stopniem automatyzacji (poziomowanie ręczne, półautomatyczne i automatyczne) oraz zastosowanymi narzędziami (szczelinomierz, wyłącznik krańcowy umieszczony na głowicy, czujnik zegarowy, kartka papieru). Ponadto kalibracja drukarki 3D może być wykonywana na ciepło lub na zimno.

Poziomowanie ręczne, półautomatyczne i automatyczne

W większości drukarek 3D, szczególnie tych tańszych, kalibracja stołu jest dokonywana półautomatycznie lub ręcznie. Podczas poziomowania ręcznego należy samodzielnie ustawiać głowicę w odpowiednim położeniu nad stołem (w punktach kalibracyjnych, najczęściej w pobliżu miejsc, gdzie znajdują się śruby poziomujące), a następnie przy pomocy specjalnych śrub dostosowywać pozycję stołu w poszczególnych punktach, aż odległość dyszy od powierzchni roboczej będzie jednakowa dla każdego punktu kontrolnego. W przypadku półautomatycznej kalibracji drukarki 3D, urządzenie samodzielnie ustawia głowicę w kolejnych punktach kontrolnych, a użytkownik musi jedynie wyregulować wysokość stołu. Natomiast podczas automatycznego poziomowania stołu drukarki 3D, powierzchnia robocza umieszczona na sprężynach jest dociskana w odpowiednich miejscach przez głowicę drukarki, a po zakończeniu procesu stół jest blokowany we właściwej pozycji.

Narzędzia wykorzystywane w kalibrowaniu stołu drukarki 3D

Podczas ręcznego kalibrowania drukarki 3D można mierzyć odległość między dyszą a stołem przy pomocy szczelinomierza listkowego, ale też na przykład kartką papieru odpowiedniej grubości – ważne, by stawiany opór nie był za duży ani za mały. Można też posłużyć się bardziej zaawansowanymi narzędziami, jak zamontowany na dyszy wyłącznik krańcowy z sygnalizatorem lub czujnikiem zegarowym.

Kalibracja stołu drukarki 3D – na zimno czy na gorąco?

Poziomowanie stołu drukarki 3D może być wykonywane na zimno lub po rozgrzaniu urządzenia do docelowej temperatury. Kalibracja na gorąco jest bardziej precyzyjna, ponieważ przy zmianach temperatury następują odkształcenia materiałów składających się na drukarkę. Mimo wszystko osobom początkującym zaleca się poziomowanie stołu drukarki 3D na zimno, ponieważ jest ono wystarczająco dokładne przy podstawowej pracy, a nie niesie ze sobą ryzyka poparzenia.

Przed rozpoczęciem poziomowania stołu drukarki 3D, zwłaszcza po raz pierwszy, należy upewnić się, że wszystkie elementy konstrukcyjne zostały prawidłowo zamontowane i odpowiednio dokręcone. Warto pamiętać, że każdy model drukarki 3D różni się konstrukcją i oprogramowaniem, dlatego szczegóły takie jak komendy czy położenie punktów kontrolnych również mogą być inne dla różnych urządzeń.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również