Yidimu

Istnieją takie wynalazki, które – choć pojawiają się na rynku dopiero na pewnym etapie rozwoju technologii – bardzo szybko zyskują tak wielką popularność, że stają się niezbędne w codziennym życiu. Do telefonów komórkowych czy internetu powoli dołącza na tej samej zasadzie druk 3D. Producenci urządzeń dbają o to, by ich produkty były coraz tańsze, coraz łatwiej dostępne i coraz prostsze w obsłudze. Taka idea bliska jest również producentowi drukarek 3D Yidimu, który obok urządzeń przemysłowych rozwija także projekty skierowane do pasjonatów oraz do uczniów i studentów.

Yidimu – kolejny gracz z Shenzen na rynku drukarek 3D

W zagłębiu nowych technologii w chińskim Shenzen, mniej więcej od połowy drugiej dekady XXI wieku rozwija się niesamowicie prężny ośrodek przemysłu związanego z drukiem 3D. Co najmniej kilka spośród działających w tym regionie przedsiębiorstw może poszczycić się międzynarodowym sukcesem. Do grupy tej należy także Yidimu – marka może nieco mniej znana w Europie, niż jej najwięksi rywale z Shenzen, ale z pewnością warta uwagi ze względu na technologiczne zaawansowanie produktów. Yidimu 3D istnieje od 2016 roku i już teraz zdolna jest produkować 1000 urządzeń miesięcznie (plany rozbudowy firmy zakładają osiągnięcie miesięcznego poziomu produkcji rzędu 20 tys. urządzeń). Co ważne – drukarki 3D Yidimu posiadają certyfikaty CE i FCC, a w zakładzie produkcyjnym wdrożona została dyrektywa RoHS, zakładająca ograniczenie użycia szkodliwych substancji podczas procesów wytwórczych. Drukarki 3D Yidimu stosowane są zarówno w branży medycznej czy projektach inżynierskich, jak i przez projektantów, przemysł filmowy oraz telewizyjny (zwłaszcza do tworzenia modeli 3D na potrzeby realizowanych projektów).

Drukarki 3D Yidimu z technologią FDM

W ofercie chińskiego producenta znajdziemy zaledwie dwa modele urządzeń, pracujące w „tradycyjnej” technologii druku 3D z wykorzystaniem filamentów. IronFist nawiązuje formą do klasycznych drukarek 3D – z podstawą i pojedynczą ramą, na której porusza się głowica drukująca, a także z kontrolerem przesuniętym do osobnej obudowy obsługiwanej wyświetlaczem LCD z pokrętłem enkodera. Trzeba zaznaczyć, że model ten ma naprawdę dobre parametry – dysza podgrzewająca się do temp. 275oC i stół roboczy osiągający temp. 110oC pozwalają na współpracę z szerokim zakresem filamentów. Natomiast druga z drukarek 3D Yidimu pracujących w technologii FDM – Minidimu Delta – bazuje na rzadziej spotykanych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Jej rama składa się z trzech pionowych wsporników (połączonych na stałe z podstawą), natomiast pojedyncze ruchome ramię z głowicą zastąpione zostało przez trzy ramiona poruszające głowicą. Ten model drukarki 3D rekomendowany jest głównie do zastosowań edukacyjnych.

Ekonomiczna drukarka 3D do druku UV-LED

Zdecydowana większość drukarek 3D Yidimu przeznaczona jest do tworzenia wydruków w technologii SLA lub pokrewnych, a więc przy pomocy światłoutwardzalnej żywicy. Ciekawie prezentuje się tu np. model Yidimu Panther LCD. Drukarka 3D dostarczana jest użytkownikowi w postaci wstępnie zmontowanych modułów (rozwiązanie takie jest stosowane na rynku, choć częściej zdarza się, że urządzenia SLA oferowane są już jako fabrycznie zmontowane). Zamknięta obudowa (z nakładaną pokrywą, umożliwiającą podgląd procesu druku przez transparentne, przyciemniane panele) kryje w sobie bardzo starannie zaprojektowaną mechanikę. Właśnie dzięki niej ta drukarka 3D Yidimu pozwala na uzyskanie warstwy o grubości zaledwie 0,025 mm. Technologia LED-UV sprawia, że cały proces druku przestrzennego przebiega bardzo szybko – czas naświetlania jednej warstwy żywicy wynosi zaledwie od 5 do 8 s. Yidimu Panther LCD pozwala na tworzenie modeli o wielkości maksymalnie 120 x 65 x 165 mm, co jest bardzo dobrym wynikiem – należy też podkreślić, że sama metoda druku 3D gwarantuje wysoką dokładność wymiarową i doskonałą jakość uzyskiwanych powierzchni.

Zaawansowane urządzenie do druku 3D UV-LCD

Mówiąc o drukarkach 3D Yidimu, nie sposób pominąć innego atrakcyjnego modelu. Yidimu Falcon LCD pracuje – podobnie jak jej omówiona przed chwilą poprzedniczka – na bazie żywicy światłoutwardzalnej. W tym przypadku jest to jednak nie UV-LCD, a UV-LED. Model drukarki 3D dostarczany jest w formie wstępnie zmontowanych modułów, a poskładanie ich w jedną całość przebiega błyskawicznie. Solidna obudowa kryje w sobie wentylatory i filtry, zapobiegające przedostawaniu się oparów żywicy do otoczenia. Obszar roboczy urządzenia Yidimu wynosi 192 x 120 x 165 mm. Dla precyzji powstających modeli duże znaczenie ma kalibracja platformy drukującej – jest ona przeprowadzana ręcznie, przy pomocy śrub – a także stabilność konstrukcji drukarki 3D, chroniąca przed drganiami. Maksymalna prędkość druku w modelu Yidimu Falcon LCD wynosi 12 mm/h.

Podsumowanie

Yidimu wyraźnie przesuwa akcent w rozwoju technologii druku 3D z FDM w stronę stereolitografii. Urządzenia chińskiego producenta charakteryzują się dużą precyzją i atrakcyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, które wpływają korzystnie na stabilność oraz precyzję wydruku. Fakt, że do przygotowywania modeli Yidimu rekomenduje własne, dedykowane oprogramowanie, czyni cały proces tworzenia modeli na drukarce 3D – począwszy od projektowania, a skończywszy na kompleksowym procesie produkcji – łatwiejszym i bardziej przyjaznym dla użytkownika.