Flashforge

Druk 3D stał się technologią tak powszechną, że dotarł do bardzo wielu grup odbiorców o zróżnicowanych potrzebach. Osoby, które korzystają z niego w zastosowaniach profesjonalnych – np. biura konstrukcyjne albo kliniki dentystyczne – oczekują zupełnie innych parametrów, niż użytkownik, który kupuje urządzenie do własnego, domowego warsztatu albo dla dziecka. Wielu producentów doskonale rozumie te niuanse – w swoich ofertach umieszczają oni drukarki 3D o szerokim zakresie funkcjonalności i w zróżnicowanych cenach. Drugie najważniejsze urozmaicenie dotyczy technologii, w jakiej dana drukarka 3D pracuje – jest to albo FDM, czyli druk z wykorzystaniem topionego filamentu, albo DLP, w którym model formuje się z płynnej, światłoutwardzalnej żywicy. Flashforge – jeden z najpopularniejszych na świecie producentów drukarek 3D – dostarcza urządzenia dla wielu grup odbiorców i korzysta z obu technologii wydruku.

Flashforge – marka, którą trzeba znać

Flashforge jest jedną z najstarszych firm funkcjonujących obecnie w branży drukarek 3D. Marka powstała w roku 2011 w chińskim Zhejiang. W ciągu następnych lat działalności zyskała wielbicieli na całym świecie. Dziś jej urządzenia dostępne są w 100 krajach, a ona sama zajęła pozycję lidera na wewnętrznym rynku chińskim, cieszy się również pozycją w pierwszej trójce na świecie. Firma dysponuje własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, a jej głównym celem jest kompleksowość dostaw. Stąd w jej asortymencie znaleźć można zarówno drukarki 3D oraz filamenty, jak i usługi projektowania modeli oraz ich profesjonalnego wydruku. Co ciekawe, Flashforge tworzy także własny portal, w którym publikowane są ciekawe projekty modeli 3D, wyjątkowe pod względem precyzji, skomplikowania lub realizmu. Z drukarek 3D Flashforge korzystają projektanci precyzyjnych wyrobów (np. biżuteryjnych), dentyści (do sporządzania modeli protetycznych), profesjonalne firmy projektowe i przemysłowe, ale też tzw. użytkownicy domowi.

Flashforge DLP Hunter – potężne urządzenie do druku DLP

Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń ze „stajni” Flashforge jest model DLP Hunter. Drukarka 3D przeznaczona do druku w technologii DLP, czyli z wykorzystaniem światłoutwardzalnej żywicy, pozwala na tworzenie modeli o maksymalnych wymiarach 120 x 67,5 x 150 mm. Producent zadbał o to, aby urządzenie charakteryzowało się wysoką żywotnością – aluminiowa kuweta na żywicę nie poddaje się rdzewieniu. Solidnie wykonane prowadnice liniowe zapewniają drukarce 3D większą kontrolę nad pozycją platformy drukującej – dzięki temu możliwa do osiągnięcia minimalna grubość warstwy wynosi zaledwie 0,025 mm. To bardzo ważne, zważywszy na fakt, że technologia DLP wybierana jest właśnie ze względu na jej dokładność, znacznie przewyższającą druk 3D przy pomocy filamentów. Co więcej – Flashforge DLP Hunter korzysta z algorytmu Graya, przy pomocy którego redukuje nierówności, zapewniając gładszą powierzchnię modeli. Największym atutem urządzenia jest jednak autorski projektor światła LED. Emituje on falę świetlną o długości 405 mm, zapewniając równomierne oświetlenie całego pola roboczego. Dzięki temu drukarka 3D Flashforge precyzyjniej odwzorowuje zadany projekt.

Wygodny druk w technologii FDM

Wśród drukarek 3D Flashforge znajdują się także urządzenia korzystające z filamentów, takie jak model Creator Pro. Zamknięta obudowa tego urządzenia z jednej strony zapewnia wyższą stabilność i odporność na wstrząsy generowane podczas pracy, a z drugiej strony – ogranicza emisję do pomieszczenia powstających podczas druku 3D oparów, co ma znaczenie zwłaszcza podczas pracy z filamentami ABS. Jednak najciekawszą innowacją w tym modelu urządzenia drukującego Flashforge jest konstrukcja ekstrudera. Podwójne dysze chłodzone wentylatorami pozwalają na jednoczesne użycie dwóch różnokolorowych filamentów, ale także na drukowanie rozpuszczalnych podpór. Dzięki temu drukarki 3D Flashforge mogą być wykorzystywane nawet w precyzyjnych projektach biżuteryjnych czy artystycznych. Inną, równie pomysłową konstrukcję ekstrudera zastosowano w modelu Flashforge Adventurer 3. Na osiągnięcie temperatury 200oC potrzebuje ona zaledwie 1 minuty, a fakt, że dysza jest wyjmowana, ułatwia oczyszczenie jej światła z ewentualnych resztek filamentu. O ile Creator Pro dostarczana jest w formie częściowo złożonych modułów, to montaż Flashforge Adventurer 3 przebiega w całości metodami fabrycznymi. To – w połączeniu z banalnie prostą obsługą i sterowaniem – czyni ją bardzo dobrą propozycją dla początkujących.

Drukarka 3D Flashforge dla młodych adeptów FDM

Chiński producent wykonał ukłon także w stronę młodych ludzi zafascynowanych nowoczesnymi technologiami. Model Flashforge Inventor II S przeznaczony jest właśnie dla nich. Fabrycznie montowana drukarka 3D w zamykanej obudowie wyposażona została w zabezpieczenie w postaci natychmiastowego zatrzymania pracy w razie otwarcia drzwiczek. Wiele funkcji – takich jak poziomowanie stołu roboczego czy sygnalizacja braku filamentu – zostało tu zautomatyzowanych. Dzieci mogą zatem bawić się drukiem 3D bez jakiegokolwiek ryzyka oparzenia. Dedykowane oprogramowanie sprawi, że wiele projektów będą mogły wykonać samodzielnie. Maksymalna wielkość modelu to 150 x 140 x 140 mm, ale ograniczenie to można łatwo obejść, dzięki funkcji podziału danego projektu tak, by w drukarce 3D Flashforge wykonywać go np. w 2 częściach do późniejszego złożenia.

Podsumowanie

Marka Flashforge, jako wytrawny gracz na rynku drukarek 3D, stawia na innowacje. Własne, dedykowane oprogramowanie, sposób emisji światła przez reflektor (w drukarkach DLP) unikalna konstrukcja ekstruderów czy grubsze, odporne na odkształcenia pod wpływem temperatury stoły robocze to pomysły, które realnie wpływają na jakość użytkowania drukarki 3D Flashforge. Doskonałym rozwiązaniem jest również możliwość druku modeli wraz z ich rozpuszczalnymi podporami, dzięki czemu twórcy zyskują wręcz nieograniczony rozmach w swoich projektach.