Snapmaker

Obok klasycznych drukarek 3D, przeznaczonych wyłącznie do druku w technologii FDM albo DLP, coraz większą popularnością na rynku cieszą się także urządzenia wielofunkcyjne. Oprócz tworzenia modeli przestrzennych przy pomocy filamentu oferują one także dodatkowe możliwości, takie jak cięcie i rzeźbienie (CNC), czy też grawerowanie laserowe. Do najpopularniejszych na świecie drukarek 3D tego typu należą urządzenia tworzone przez amerykańską markę Snapmaker. Co ciekawe, zasadniczy asortyment producenta obejmuje zaledwie… dwa modele, do których jednak opracowanych zostało sporo dodatków i rozszerzeń.

Drukarki 3D Snapmaker – gwiazdy Kickstartera

W dobie rynkowej ekspansji producentów drukarek 3D, którzy swoje siedziby ulokowali w chińskich zagłębiach technologicznych, mocną pozycję potrafią zyskać także pojedynczy producenci z innych krajów świata. Snapmaker jest tu doskonałym przykładem. Firma powstała stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku, w amerykańskim Walnut. Już kilka miesięcy później odniosła spektakularny sukces na platformie crowfundingowej Kickstarter, gdzie projekt wielofunkcyjnej drukarki 3D zyskał dofinansowanie w imponującej kwocie ponad 2,2 mln dolarów. Gdy w oku 2019 twórcy urządzenia Snapmaker 2.0 ponownie zwrócili się do miłośników druku 3D o wsparcie, zdobyli już ponad 7,8 miliona dolarów, zajmując pozycję lidera wśród wszystkich drukarek 3D, na które organizowane były zbiórki. Widać zatem od razu, że pomysł amerykańskiej firmy przypadł do gustu społeczności makerów. Sama marka zaś do dziś deklaruje, że główną misją drukarek 3D Snapmaker jest uczynienie druku przestrzennego technologią dostępną i przyjazną dla jak najszerszego kręgu odbiorców.

Modułowa drukarka 3D Snapmaker

Snapmaker to modułowa drukarka 3D typu 3 w 1. Projekt zrealizowany został na bazie konstrukcji spotykanej niekiedy w urządzeniach drukujących w technologii FMD: zasadniczą część jego konstrukcji stanowią dwa, krzyżujące się profile, wyznaczające osie X i Z. Trzeci z profili wykorzystywany jest jako podstawa stołu roboczego w drukarce 3D (oś Y). W zestawie znajduje się także płyta, stanowiąca podstawę dla całej konstrukcji. Forma Snapmaker zapewnia dużą stabilność podczas wydruku, ale jej konstruktorom chodziło o osiągnięcie jeszcze jednego celu: w pewnym zakresie części urządzenia można przekładać i montować według własnego uznania, aby uzyskać drukarkę 3D bardziej zbliżoną do własnych potrzeb. Firma proponuje np. montaż urządzenia wyłącznie z 3 profili, bez podstawy i stołu roboczego – tak, by konstrukcja układała się w kształt litery U. Dzięki temu drukarka 3D może konstruować model na dowolnej powierzchni, choć wspomniany układ będzie wygodniejszy także w przypadku grawerowania czy rzeźbienia. Bardzo wygodna jest w przypadku Snapmaker wymiana głowic. Poszczególne moduły mają postać metalowych kostek – wystarczy zamocować całą głowicę na profilu i podłączyć ją przewodem do urządzenia, aby móc korzystać z wybranej funkcji.

Parametry drukarki 3D Snapmaker oraz jej modułów

Snapmaker pozwala na druk 3D detali o maksymalnej wielkości 125 x 125 x 125 mm. Jest on wykonywany z prędkością dochodzącą do 100 mm/s, co mieści się w rynkowym standardzie. Dostępne grubości warstwy zamykają się w przedziale od 0,05 do 0,3 mm, co zapewnia dużą dokładność odwzorowania modelu. Drukarka 3D współpracuje z filamentami o typowej średnicy (1,75 mm) i umożliwia zastosowanie najpopularniejszych typów materiałów, takich jak PLA czy ABS. Dysza w module rozgrzewa się do temperatury 250oC, natomiast stół roboczy – do 80oC.

Moduł do grawerowania w drukarce Snapmaker obejmuje takie samo pole robocze jak w przypadku druku 3D: 125 x 125 mm. Laser o mocy 200 mW umożliwia wypalanie wzorów w takich materiałach jak drewno, skóra, tkanina, papier czy tworzywo sztuczne. Nieobsługiwane są natomiast materiały transparentne, takie jak szkło czy przezroczyste tworzywa sztuczne, a także metale i materiały odblaskowe. Podobny zakres surowców obsługuje w drukarce 3D Snapmaker moduł do rzeźbienia CNC. Pole robocze jest tu mniejsze, niż w pozostałych przypadkach i wynosi 90 x 90 x 50 mm. Wrzeciono o średnicy uchwytu 3.175 mm pracuje z szybkością 19 000 obr/min.

Dodatki do drukarki 3D Snapmaker

Snapmaker nie poprzestał na stworzeniu dwóch wariantów modułowej drukarki 3D (ekonomicznej Snapmaker Original oraz bardziej zaawansowanej Snapmaker 2.0). W ofercie producenta znajdują się także zamykane obudowy – idealne zwłaszcza do wydruków na bazie filamentów ABS, które przy podgrzewaniu generują toksyczne opary. Wśród dodatków znalazło się także przedłużenie osi Z, dzięki któremu zwiększa się zakres pola roboczego. Oprócz elementów konstrukcyjnych do samego urządzenia Snapmaker dostarcza także filamenty, wiertła CNC czy też podkładki, kable, termistory i tuby grzewcze.

Podsumowanie

Marka Snapmaker to doskonały przykład na to, że proste pomysły okazują się często najlepsze. Modułowa drukarka 3D, którą w razie potrzeby można zamienić w urządzenie do grawerowania lub rzeźbienia CNC, od samego początku podbiła serca użytkowników. Konstrukcja drukarki 3D, bazująca przede wszystkim na trzech profilach, pozostawia użytkownikom spory zakres swobody i zostawia szerokie pole do popisu w zakresie indywidualnych przeróbek. Być może właśnie ta swoboda w budowie i modyfikacji urządzeń Snapmaker okazuje się najlepszą odpowiedzią na potrzeby makerów – a więc osób, dla których samodzielne konstruowanie oraz projektowanie to codzienność.