Marka Anet to lubiany i popularny gracz na rynku drukarek 3D. W ofercie marki znajdują się urządzenia do druku przestrzennego w technologii FDM oraz SLA, a także niezbędne akcesoria. Drukarki 3D dostarczane przez chińskiego producenta wyróżniają się konkurencyjnymi cenami, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla użytkowników z segmentu amatorskiego, ale także dla instytucji nabywających urządzenia do celów edukacyjnych. Część modeli dostarczana jest w wersji do samodzielnego montażu, inne natomiast są już częściowo złożone, co dodatkowo ułatwia zadanie świeżo upieczonym adeptom druku 3D.

Historia marki Anet

Utworzenie firmy zbiega się w czasie ze wzrostem ogólnoświatowego zainteresowania technologią druku 3D. Marka Anet założona została pod koniec 2015 r. w – co charakterystyczne dla bardzo wielu nowoczesnych przedsiębiorstw z branży elektronicznej – chińskim Shenzen. Ideą marki jest upowszechnienie urządzeń do druku 3D tak, aby stały się one rozwiązaniem dostępnym nawet dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Urządzenia Anet eksportowane są do ponad 80 krajów świata i dedykowane dla tak zróżnicowanych branż, jak przemysł, motoryzacja, budownictwo, medycyna, edukacja i oczywiście projekty realizowane przez prywatnych użytkowników w domowych warsztatach. Bodaj najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem jakości drukarek 3D są, obok opinii użytkowników, także certyfikaty o randze międzynarodowej. Anet przeszedł pomyślnie m.in. certyfikację TÜV, CE, FCC. Pracuje zgodnie z dyrektywą RoHS, a w zakładzie wdrożony jest system zarządzania jakością zgodny z ISO 9001. W ofercie Anet znajdują się, obok drukarek 3D, także pióra 3D, materiały eksploatacyjne (filamenty PLA i ABS) oraz akcesoria – w tym przede wszystkim części zapasowe.

Najpopularniejsze drukarki 3D Anet

Do bardzo lubianych przez użytkowników modeli drukarek 3D Anet należą urządzenia z serii Ax. Wyróżniają się one bardzo atrakcyjną ceną, a także nieskomplikowaną konstrukcją, co zdecydowanie upraszcza i przyspiesza proces montażu. Warto zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są również modele częściowo złożone. Zdecydowana większość drukarek 3D Anet z serii „A” bazuje na konstrukcji złożonej z pojedynczej ramy z ruchomym ramieniem (na którym zamontowana jest głowica) oraz masywnej, stabilnej podstawy. Wyświetlacz LCD do sterowania drukarką 3D znajduje się albo w górnej części ramy – dzięki czemu pozostaje on dobrze widoczny nawet z pewnej odległości od urządzenia – albo też w niewielkim panelu, przymocowanym do podstawy. Na obudowie wyświetlacza znajduje się pokrętło enkodera, pozwalające na wybór funkcji w menu. Pole robocze urządzeń chińskiego producenta waha się od 220 x 220 x 250 mm (w modelu Anet A6) do nawet 300 x 300 x 350 mm (jak możemy zauważyć choćby w przypadku modelu Anet A8-B).

Inną popularną serią urządzeń Anet są drukarki 3D z serii Ex. Ich konstrukcja jest z reguły smuklejsza, niż w serii „A”, natomiast kształt i konstrukcja ramy przywodzą na myśl niektóre drukarki 3D oferowane przez inną chińską markę – Creality. W urządzeniach tych kontroler został odseparowany od głównej konstrukcji urządzenia i umieszczony w osobnej obudowie, na której znalazł się dodatkowo uchwyt do zamocowania szpuli z filamentem. Sterowanie, podobnie jak w modelach z serii „A” – odbywa się za pośrednictwem ekranu LCD, natomiast do zmiany i wyboru funkcji przeznaczone jest pokrętło enkodera. Drukarki 3D Anet z serii „E” przeznaczone są do samodzielnego montażu. Rozmiary pola roboczego modeli z tej serii wahają się od 220 x 220 x 250 mm (w modelu Anet ET4, wyróżniającym się dodatkowo zmodyfikowaną, kompaktową konstrukcją ze szpulą umieszczoną na szczycie ramy) do 400 x 300 x 300 mm (w modelu Anet E16).

Parametry i usprawnienia drukarek 3D Anet

Drukarki 3D Anet nastawione są na wygodne i bezproblemowe drukowanie. Stąd np. zastosowanie dobrych silników krokowych, gwarantujących dużo mniejsze nagrzewanie się urządzenia, a więc także wydłużające trwałość jego komponentów. Dla wyższej stabilności drukarek 3D w niektórych modelach (np. Anet A8 Plus) wykorzystano gwintowane, metalowe pręty. Zamocowane w osi Z usztywniają konstrukcję, co ma znaczny wpływ na jakość wydruku. Natomiast łącznik kątowy, stanowiący element wybranych konstrukcji (np. w modelu Anet E16), chroni powstający wydruk przed wibracjami. Szklana powierzchnia stołu roboczego jest idealnie gładka i trwała, ale np. w modelu drukarki 3D Anet E12 oraz E10 znajdziemy dodatkowo elastyczną nakładkę, dzięki której można bezpiecznie zdjąć wydrukowany model z obszaru roboczego, bez używania szpachelki.

Większość drukarek 3D Anet pozwala na zastosowanie najpopularniejszych filamentów – takich jak PLA czy ABS – a także nieco mniej popularnego HIPS (niezwykle wszechstronnego, termoplastycznego polimeru). Drukarki 3D wyposażone są w standardową dyszę 0,4 mm. Maksymalna prędkość druku 3D zamyka się w zakresie do nawet 120 mm/s, co daje marce Anet przewagę nad wieloma rozwiązaniami, tworzonymi przez konkurencję. Jednocześnie grubość warstwy może wynosić od 0,1 do 0,3 mm przy dokładności 0,1 mm, co jest wartością typową dla tego segmentu urządzeń do druku 3D. Polecenia do urządzenia możesz przesłać on-line lub też poprzez kartę pamięci – przy czym drugie z wymienionych rozwiązań jest powszechnie rekomendowane jako lepsze  dla wszystkich urządzeń drukujących i niezawodne. Stół roboczy podgrzewa się do temp. 100oC, a więc wręcz wzorcowej dla większości zastosowań, natomiast temperatura dyszy, sięgająca najczęściej maksymalnie 250oC, w modelu Anet A10 Delta może dochodzić nawet do 280oC. Uzyskanie takich parametrów możliwe było dzięki nietypowemu układowi głowicy (dysza obudowana jest osłoną wspólną z wentylatorem), a sam model drukarki 3D oferowany jest w formie gotowego urządzenia, fabrycznie zmontowanego przez producenta i zamkniętego w charakterystycznej, cylindrycznej obudowie.

Podsumowanie

Drukarki 3D Anet są doskonałym, ekonomicznym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które potrzebują łatwego w użytku i niezawodnego narzędzia do wytwarzania modeli 3D. Dopracowana konstrukcja – z zastosowaniem wysokiej jakości silników krokowych, stabilizatorów osi Z czy też łączników kątowych – sprawia, że druk 3D odbywa się stabilnie, a efekt pozbawiony jest nierówności i błędów. Modele urządzeń Anet przeznaczone są do samodzielnego montażu, częściowo zmontowane lub też oferowane w formie gotowych urządzeń – dzięki czemu użytkownik może zacząć pracę od razu po wyjęciu drukarki 3D z pudełka lub też po jej samodzielnym złożeniu. Czytelne menu sprawi, że użytkowanie urządzenia będzie łatwe już od pierwszego uruchomienia.