Zortrax

Osoby zaznajomione z rynkiem drukarek 3D doskonale zdają sobie sprawę, że zdecydowana większość producentów maszyn do wytwarzania przyrostowego ma swoje siedziby ulokowane w Chinach (najczęściej w technologicznym zagłębiu Shenzen, stanowiącym „krzemową dolinę Państwa Środka”). Jednak również niektórym firmom spoza Dalekiego Wschodu udaje się odnieść rynkowy sukces w skali międzynarodowej. Doskonałym przykładem, w dodatku będącym chlubą polskiej gospodarki, jest olsztyńska firma Zortrax, święcąca tryumfy popularności w segmencie profesjonalnych drukarek 3D, pracujących zarówno w technologii FDM (zwanej w nomenklaturze Zortrax LDM, czyli Layer Plastic Deposition), jak i SLA. Przyjrzyjmy się bliżej maszynom polskiego potentata i zobaczmy, jakie czynniki wpłynęły na zasłużoną sławę maszyn spółki Zortrax.

Nieco historii

Firma Zortrax z siedzibą w Olsztynie powstała dzięki współpracy dwóch polskich przedsiębiorców – Rafała Tomasiaka i Marcina Olchanowskiego. Przyczynkiem do powstania marki był wspólny sklep internetowy z częściami do drukarek wg projektu RepRap. W 2011 roku rozpoczęła się praca nad drukarką 3D Zortrax M200 i w ciągu zaledwie dwóch lat model był na tyle dojrzały, że możliwe stało się przeprowadzenie skutecznej kampanii crowdfundingowej na znanym portalu Kickstarter, która to kampania przyniosła twórcom M200 finansowanie rzędu niecałych 180 tys. dolarów. Po upływie kolejnych dwóch lat firma posiadała już swoje showroomy w Warszawie i Krakowie. W 2017 roku zyskała Polskie Godło Promocyjne „Teraz Polska” w uznaniu za wysoką jakość produktów i skalę rynkowego sukcesu.

Zortrax M200 Plus – „entry-level” w jakości profesjonalnej

Najnowsza wersja, będąca bezpośrednim następcą pierwszego modelu drukarki 3D Zortrax – M200 Plus – oferuje wszystkie funkcjonalności niezbędne do efektywnej i niezawodnej produkcji na potrzeby małych i średnich firm, biur projektowych czy prototypowni. Wbudowany czujnik końca filamentu, zaawansowany system chłodzenia, a nawet wbudowana kamera do zdalnego podglądu postępów wydruku – to wszystko w połączeniu z intuicyjnym, wysokiej jakości ekranem dotykowym oraz możliwością zdalnej obsługi przez Ethernet lub łącze WiFi sprawia, że maszyna doskonale wpisuje się w segment półprofesjonalnych maszyn do wytwarzania przyrostowego. Pole robocze drukarki 3D M200 Plus ma rozmiary 200 x 200 x 180 mm, a wysokość warstwy może wynosić 90 do 390 mikronów. Urządzenie obsługuje dedykowane hot-endy o średnicach wylotowych 0,4 mm (w standardzie) oraz 0,3 mm i 0,6 mm. Podgrzewana platforma robocza obsługuje automatyczne poziomowanie i zapewnia równomierną przyczepność detalu, dzięki czemu nie występuje problem podwijania dolnej warstwy. Drukarka Zortrax M200 Plus pracuje pod kontrolą czterordzeniowego procesora, zawiadywanego przez system Android. Maksymalna temperatura dyszy wynosi 290 oC, a zakres obsługiwanych materiałów obejmuje najwyższej jakości, oryginalne filamenty Z-ABS, Z-ASA Pro, Z-NYLON, Z-FLEX, Z-PETG, Z-PCABS, Z-PLA, Z-ULTRAT, Z-SEMIFLEX, Z-PLA Pro, Z-HIPS, Z-GLASS oraz Z-ESD.

Zortrax M300 Plus i M300 Plus Dual

Wielkoformatowa drukarka 3D Zortrax M300 Plus obsługuje pole robocze o rozmiarach 300 x 300 x 300 mm i jest w stanie drukować detale z rozdzielczością warstwy od 90 mikronów do 290 mikronów za pomocą filamentów o średnicy 1,75 mm. Drukarka odziedziczyła większość parametrów technicznych, tak cenionych w modelu M200 Plus, dzięki czemu użytkownicy „dwusetki” będą mogli bez problemu przejść na większą maszynę. Nieco podobny model – Zortrax M300 Dual – obsługuje druk dwugłowicowy, co pozwala na jednoczesne wykorzystywanie filamentu głównego oraz rozpuszczalnego materiału podporowego, a ponadto współpracuje z oprogramowaniem Z-SUITE 2, które pozwala w prosty i efektywny sposób zarządzać farmą drukarek 3D marki Zortrax.

Zortrax Inkspire – druk UV LCD w polskim wydaniu

Drukarka Zortrax Inkspire oferuje użytkownikom najwyższą możliwą jakość druku, jaka jest osiągalna z użyciem technologii stereolitograficznej. Wysokiej rozdzielczości ekran LCD, w połączeniu z równomiernym podświetleniem LED w paśmie nadfioletu (UV) o bazowej długości fali równej 405 nm, pozwala na uzyskiwanie fascynujących wyników z precyzją nieosiągalną w technologiach opartych na bazie filamentu. Rozdzielczość pozioma (X, Y) wynosi tutaj aż 50 um, zaś minimalna wysokość warstw to zaledwie 25 mikronów – dzięki temu możliwe jest drukowanie wysoce zminiaturyzowanych detali, w tym elementów protetycznych dla stomatologii czy obudów dla elektroniki precyzyjnej. Drukarka 3D pracuje z dedykowanymi żywicami światłoutwardzalnymi marki Zortrax, ale producent nie zamyka użytkownikom drogi do użytkowania materiałów innych producentów. Obszar roboczy maszyny wynosi 74 x 132 x 175 mm. Pobór mocy nie przekracza 50 W, co sprawia, że korzystanie z drukarki nie generuje niepotrzebnie wysokich kosztów energii nawet podczas długotrwałych wydruków. Producent zadbał także o wsparcie w zakresie post-processingu wydrukowanych detali, udostępniając markową myjkę ultradźwiękową, pozwalającą na szybkie i proste czyszczenie gotowych modeli z płynnych resztek żywicy.

Podsumowanie

Drukarki 3D marki Zortrax pokazują, że wbrew obiegowym, często pesymistycznym opiniom, także w naszym kraju zdarzają się doskonałe przykłady rynkowego sukcesu na szczeblu międzynarodowym – i to w tak dynamicznie rozwijającej się dziedzinie, jak druk 3D. Maszyny Zortrax są doceniane przez profesjonalnych użytkowników na całym świecie dzięki swojej niezawodności, doskonałej jakości otrzymywanych wydruków oraz świetnemu wsparciu posprzedażowemu i dostępności najwyższej klasy materiałów eksploatacyjnych.