Kalibracja stołu drukarki 3D w urządzeniach FDM to bardzo istotny etap, którego pominięcie może skutkować wieloma błędami w druku. Sprawdź,…
Niezwykle szeroka (i stale rozbudowywana) rynkowa oferta urządzeń do druku 3D sprawia, że osoba planująca zakup pierwszej drukarki staje przed trudnym wyborem. Nierzadko dopiero zakup drugiego lub trzeciego urządzenia okazuje się trafny – a to ze względu na brak jednoznacznych kryteriów, które ułatwiłyby porównanie poszczególnych modeli, bowiem oprócz liczbowych parametrów technicznych na komfort i efekty pracy z drukarką wpływają także dziesiątki innych cech. W przypadku drukarek 3D warto pamiętać, że niższa cena nie zawsze musi iść w parze z obniżoną jakością – nawet w segmencie amatorskim i półprofesjonalnym istnieją bowiem konstrukcje, które zaskakują bogactwem funkcji i doskonale przemyślanymi rozwiązaniami, a przy tym pozostają całkiem przystępne cenowo. Odpowiedź na pytanie: „Jak wybrać drukarkę 3D?” wymaga zatem przede wszystkim określenia, jakie są potrzeby i oczekiwania użytkownika. Poniższa lista pytań z pewnością Ci w tym pomoże.
Po pierwsze: dla kogo przeznaczona jest drukarka 3D?
Z technologii druku przestrzennego korzystają dzisiaj nie tylko przemysłowi potentaci, którzy łączą drukarki 3D w całą sieć produkcyjną, ale także tzw. użytkownicy domowi i cały szereg podmiotów, które można byłoby sytuować pomiędzy profesjonalną firmą a małym, prywatnym warsztatem makera. Jeśli poszukujesz pierwszej drukarki 3D, zwróć uwagę przede wszystkim na łatwość jej montażu – najwygodniejsze jest oczywiście urządzenie zmontowane fabrycznie, ale poradzisz sobie także w sytuacji, w której producent dostarcza wstępnie zmontowane elementy lub moduły. Wybieraj urządzenia o stabilnej, solidnej ramie – wydruk będzie wówczas odporniejszy na drgania, a więc precyzyjniejszy. Nie bez znaczenia będzie dla Ciebie także łatwość obsługi. Najbardziej przyjazne drukarki 3D na rynku mają proste menu i są sterowane albo poprzez ekran dotykowy, albo też za pomocą wyświetlacza LCD z pokrętłem enkodera. Zdarzają się również urządzenia, którymi steruje się za pomocą aplikacji mobilnej na smartfona – takie drukarki 3D należą najczęściej do segmentu dziecięcego i edukacyjnego. Nowoczesna oferta urządzeń pozwala zresztą znaleźć nawet takie modele, które mogą być obsługiwane przez dzieci – drukarki zamknięte są wówczas w bezpiecznej obudowie i wyposażone z funkcje, chroniące np. przed przypadkowym oparzeniem.
Po drugie: jakie projekty mają być wykonywane na drukarce 3D?
To pytanie jest niezmiernie ważne, ponieważ wśród urządzeń do druku 3D zdarzają się różne „specjalizacje”. Jeśli planujesz wydruk małych modeli na własny użytek, możesz sięgnąć po niedrogą drukarkę pracującą w technologii FDM – ważne, aby jej konstrukcja była precyzyjna i pozwoliła na dokładne wypoziomowanie stołu roboczego, a dysza i stół roboczy osiągały temperaturę niezbędną do pracy z danym filamentem (w przeciwnym razie model może w najmniej spodziewanym momencie oderwać się od stołu roboczego, niwecząc całą, nawet wielogodzinną pracę). Wybierając drukarkę 3D odpowiednią do minimalnych wymagań, trzeba jednak liczyć się z faktem, że już wkrótce z pewnością przestanie Ci ona wystarczać. Dlatego rekomendujemy, aby urządzenie drukujące – nawet pierwsze w warsztacie początkującego makera – zapewniało dokładność rzędu co najmniej 0,1 mm (jest to parametr często spotykany wśród drukarek z segmentu amatorskiego i półprofesjonalnego). Na takim sprzęcie wydrukujesz np. całkiem udaną figurkę, model czy prototyp nadający się nawet do zastosowań w pracy biura projektowego. Do precyzyjniejszych detali przeznaczone są drukarki 3D z wyższej półki, zapewniające dokładność znacznie większą, niż 0,1 mm. Należy także zaznaczyć, że ograniczeniem druku FDM jest nieodzowne, choćby minimalne karbowanie powierzchni modelu – wynikające z faktu nakładania kolejnych, niezwykle cienkich warstw filamentu na warstwę już zastygłą. Efektu tego nie spotkasz natomiast w drukarkach 3D pracujących w technologii SLA czy też DLP, czyli na bazie światłoutwardzalnej żywicy.
Po trzecie: jaka technologia druku 3D pozwoli zrealizować Twój projekt?
Technologia druku przestrzennego stwarza ogromne możliwości, ale wiąże się także z pewnymi ograniczeniami oraz wymaganiami. Najbardziej lubiana jest oczywiście technologia FDM, a z niej – przede wszystkim zastosowanie w drukarkach 3D filamentu PLA. Nic dziwnego: jest on nietoksyczny, bezwonny i dostępny u praktycznie wszystkich wiodących producentów. Do pracy z tym materiałem wystarczą temperatury mieszczące się w dolnym obszarze zakresu temperatur, osiągalnych przez większość urządzeń drukujących, dlatego zdecydowana większość drukarek 3D oferowanych na rynku przystosowana została do pracy m.in. właśnie z PLA. Drugi niezwykle popularny filament – ABS – jest trwalszy, bardziej wytrzymały mechanicznie (zwłaszcza na nawiercanie) i lepiej poddaje się obróbce, ale wymaga wyższych temperatur, a jego opary są toksyczne. Jeśli więc chcesz drukować przy pomocy ABS, musisz zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia. Na rynku dostępne drukarki 3D w sześciennych obudowach, a nawet ze specjalnymi filtrami, które mogą zapobiegać wydostawaniu się oparów na zewnątrz – jeśli planujesz większą „produkcję” modeli rozważ, czy nie jest to wariant odpowiedni dla Ciebie. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele niestandardowych filamentów – w tym elastyczne czy też zawierające włókno węglowe – jednak często wymagają one zakupu specjalnie przystosowanej drukarki 3D. Nadmieńmy również, że druk w technologii SLA czy DLP również generuje opary i charakteryzują się one bardzo ostrym, intensywnym zapachem – z tego względu urządzenia przeznaczone do pracy z żywicami światłoutwardzalnymi raczej nie sprawdzą się w domowym warsztacie, zorganizowanym w pokoju.
Po czwarte: jakich dodatkowych udogodnień oczekujesz od swojej drukarki 3D?
Jednym z kluczowych kryteriów przesądzających o tym, jaką drukarkę 3D wybrać, są różnego rodzaju innowacje i rozwiązania ułatwiające pracę. Producenci urządzeń wręcz prześcigają się w indywidualnych pomysłach. Niektórzy stawiają na rozwój własnego, dedykowanego oprogramowania, które ułatwia przygotowanie projektów do wydruku. Inni sięgają po wszelkiego rodzaju udogodnienia konstrukcyjne. Na rynku można zatem znaleźć drukarki 3D ułatwiające użytkownikowi samodzielną przebudowę, konstrukcje złożone z modułów, a nawet urządzenia wielofunkcyjne (w takim przypadku drukarkę 3D można łatwo i szybko zamienić na urządzenie do grawerowania laserowego albo rzeźbienia CNC). W ofercie dostępne są także drukarki w postaci robotycznych ramion z zamocowaną końcówką drukującą.
Powszechnie dostępne są produkty pozwalające na jednoczesny druk dwoma lub trzema różnokolorowymi filamentami. Producenci drukarek 3D patentują głowice z podwójnymi dyszami i poszukują nowych, coraz efektywniejszych systemów chłodzenia. Na komfort użytkownika wpływać mogą nawet tak prozaiczne udogodnienia, jak automatyczne wstrzymywanie wydruku po stwierdzeniu braku filamentu albo (w razie zaniku napięcia zasilania) wznawianie drukowania od momentu, w którym zostało ono przerwane. Dla wielu doświadczonych użytkowników ważne jest, aby drukarka 3D posiadała opcję automatycznego poziomowania stołu roboczego.
Podsumowanie
Bogactwo rynkowej oferty urządzeń do druku 3D sprawia, że wybór staje się trudny – zwłaszcza dla osoby początkującej. Aby zdecydować, jaką drukarkę 3D wybrać, warto najpierw dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i wiedzieć – przynajmniej ogólnie – jakie możliwości oferują obecnie różne modele urządzeń. Mamy nadzieję, że informacje zamieszczone w tym artykule dadzą Ci ogólną orientację w możliwościach współczesnego druku 3D i pomogą odpowiednio ukierunkować Twoje poszukiwania w gąszczu propozycji od takich rynkowych potęg, jak Prusa, Zortrax, Vellemann, Creality, Flashforge, Dobot, Anet, Goofoo czy Yidimu.
Zobacz również
Współczesna technologia druku 3D, daje nam bardzo szeroki zakres możliwości zarówno w aspekcie sprzętu jak i oprogramowania. W internecie jest…
Fora internetowe i grupy dyskusyjne są pełne pytań typu „jak wybrać drukarkę 3D?” lub „jaka drukarka 3D na początek?” W…
Profesjonalne dwugłowicowe drukarki 3D zwiększają możliwości pracy i pozwalają na tworzenie ciekawszych modeli. Sprawdź, na czym polega ich działanie! Drukarki…