Ciekawe zastosowania druku 3D

Średnie i duże przedsiębiorstwa coraz chętniej wykorzystują druk 3D do realizacji odważnych, śmiałych, a nawet – rewolucyjnych projektów. Przyjrzyjmy się zatem, w jakich branżach druk 3D pozwala uzyskiwać najciekawsze rezultaty. Zastanówmy się również, co tak naprawdę zyskują firmy inwestujące w technologie przyrostowe. 

Druk 3D w budownictwie

Na przestrzeni ostatnich lat na rynku budowlanym można zaobserwować coraz większe zainteresowanie technologiami przyrostowymi. Wszystko za sprawą rozwoju nowych metod projektowania, opracowania odpowiednich materiałów oraz wprowadzenia na rynek wielkogabarytowych drukarek 3D. W jaki sposób technologie druku 3D mogą być wykorzystywane w budownictwie? Stosowane są na etapach:

  • opracowywania projektów (np. fizyczne wizualizacje konstrukcji obiektów)
  • realizowania projektów (np. tworzenie budynków mieszkalnych) 

Wykorzystując technologie druku 3D już na pierwszym wymienionym etapie, można odtworzyć projekt techniczny w postaci trójwymiarowej, a następnie zweryfikować kluczowe elementy czy przeanalizować kilka różnych wariantów budowy. Z kolei realizowanie projektów przy wdrożeniu konstrukcyjnego druku 3D pozwala na przyspieszenie całego procesu, ograniczenie kosztów produkcji oraz prowadzenie działań w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. 

Pierwsze wydrukowane budynki – przykłady (Dubaj i Warszawa) 

  • Pierwszy dwupiętrowy biurowiec stworzony z wykorzystaniem technologii druku 3D znajduje się w Dubaju. Co ciekawe, szacuje się, że do 2030 roku w największym mieście w Zjednoczonych Emiratach Arabskich aż 25% wszystkich nowych budowli powstanie przy zastosowaniu drukarek 3D.
  • Warto wiedzieć, że prace nad betonowymi budynkami tworzonymi za pomocą autorskich drukarek 3D prowadzone są także w Polsce. Ogromnym sukcesem może pochwalić się zespół polskich inżynierów REbuild, który jako pierwszy w naszym kraju wydrukował pokazowy betonowy budynek. Ciekawskich kierujemy do siedziby firmy znajdującej się w Otrębusach w okolicach Warszawy.  

Technologie przyrostowe a branża kolejowa

Z sektora budowlanego przenosimy się do kolejnictwa, ponieważ to właśnie dla tej branży druk 3D jest niewątpliwie jedną z największych szans na rozwój. W jaki sposób technologie druku 3D mogą zatem wesprzeć dużych, światowych producentów pojazdów szynowych? Korzyści jest naprawdę wiele. Do najważniejszych zaliczyć można: 

  • zmniejszenie kosztów produkcji narzędzi, osprzętu i części zamiennych
  • sprawne reagowanie na nowe potrzeby klientów 
  • ulepszanie dotychczasowych rozwiązań bez generowania dodatkowych kosztów
  • zwiększanie efektywności łańcucha dostaw 
  • optymalizacja procesu napraw i eliminowania przestarzałych części

Jakie przedsiębiorstwa korzystają już z potencjału technologii druku 3D? Jedną z najbardziej znanych firm jest Siemens Mobility, która (aby jeszcze szybciej produkować niestandardowe części zamienne jak najbliżej klientów) sukcesywnie rozszerza globalną sieć przemysłowych drukarek 3D. W technologie przyrostowe zainwestowali także: Angel Trains (brytyjski dostawca taboru kolejowego), Bombardier (kanadyjski koncern specjalizujący się m.in. w produkcji wagonów kolejowych i tramwajowych) czy CAF (hiszpańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych). 

Uchwyty dla pasażerów i wsporniki drzwi z drukarki 3D 

Dzięki zastosowaniu technologii druku 3D oryginalne i zamienne części, narzędzia czy osprzęt są produkowane szybciej i taniej. Co więcej, wdrożenie tych innowacyjnych technik pozwala przedsiębiorstwom działającym w branży kolejowej na wytwarzanie komponentów o skomplikowanych formach. Do tej pory realizowanie takich projektów wiązało się z wysokimi kosztami, a w niektórych przypadkach było wręcz niemożliwe. 

Zanim elementy wytworzone z zastosowaniem technologii przyrostowych staną się częścią standardowego wyposażenia, poddawane są testom. W wagonach pasażerskich przeprowadzono już próby m.in. z wydrukowanymi uchwytami dla podróżujących czy wspornikami drzwi. Komponenty wytworzone w drukarkach 3D są lżejsze od tradycyjnych rozwiązań, ale równie wytrzymałe i odporne na działanie wysokich temperatur czy ognia. 

Możliwości wykorzystania druku 3D w medycynie

Technologie druku 3D znajdują szerokie zastosowanie również w medycynie. Dzięki nim można sprawnie eliminować różnego rodzaju nieprawidłowości związane z produkcją indywidualną, bez generowania wysokich kosztów (materiałowych, prototypowania i wdrażania). Co więcej, w wyniku wykorzystywania technik przyrostowych proces opracowywania wkładek specjalistycznych, implantów, protez i ortez dostosowanych do potrzeb konkretnego pacjenta czy nowoczesnych rozwiązań z zakresu opieki pourazowej zostaje przyspieszony. 

Jak jeszcze medycyna wykorzystuje potencjał technik druku 3D? Innowacyjne technologie umożliwiają uzyskiwanie precyzyjnych modeli przedoperacyjnych. Dzięki temu lekarze i specjaliści mogą tworzyć różne scenariuszy operacji, weryfikować zaproponowane metody leczenia czy analizować efekty zabiegów. Drukarki 3D pozwalają również na szybką produkcję specjalistycznych  urządzeń medycznych (np. stosowana w polskiej klinice wyciągarka do zamykania żylaków), które diametralnie zmieniają przebieg operacji. 

Medycyna estetyczna – zabiegi przeszczepu włosów

Technologie druku 3D pozwalające na poprawę jakości opieki zdrowotnej wdrażane są w różnych dziedzinach medycyny, w tym m.in. w chirurgii urazowej, dermatologii czy stomatologii. Coraz częściej z potencjału tych innowacyjnych rozwiązań korzysta także medycyna estetyczna. Naukowcy z całego świata nieustannie pracują nad ulepszaniem dotychczasowych metod przeprowadzania zabiegów przy zastosowaniu możliwości druku 3D.

Np. w ubiegłym roku zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracował nową metodę ułatwiającą wykonywanie zabiegów przeszczepu włosów. Wykorzystując technologie druku 3D, naukowcy wytworzyli pewnego rodzaju formy imitujące naturalne mikrośrodowisko mieszków włosowych, uzyskując idealne podłoże do hodowli ludzkich włosów. Projekt musi zostać dopracowany, jednak już dziś można stwierdzić, że stanowi doskonały punkt wyjścia także do badań nad preparatami leczniczymi czy kosmetycznymi. 

Branża obuwnicza – Nike, Adidas i Camper

Na zakończenie przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze przykłady zastosowania druku 3D w branży obuwniczej. Technologie przyrostowe pozwalają producentom z tego sektora na urzeczywistnianie nawet najbardziej odważnych wizji oraz sprawne wytwarzanie produktów spersonalizowanych. Gotowość wykorzystywania możliwości druku 3D w procesach projektowania i produkowania obuwia ogłosiły już takie przedsiębiorstwa, jak Nike czy Adidas. 

Warto wspomnieć również o hiszpańskiej marce obuwniczej Camper, która już rozpoczęła wdrażanie technologii przyrostowych w procesach projektowania. Dzięki wykorzystaniu drukarek 3D firma zyskała możliwość otrzymywania fizycznej wizualizacji projektów oraz nanoszenia poprawek bez generowania dodatkowych kosztów. To z kolei pozwala na przyspieszenie prac nad wprowadzaniem nowych kolekcji oraz w pozytywny sposób wpływa na kreatywność zespołu.   

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również